Karpacz, ul. Turystyczna 4
          poniedziałek - niedziela 8:00-17:00

Skitouring w Polsce od niedawna zyskuje coraz większą popularność. Wypożyczalnia sprzętu skiturowego umożliwi Ci korzystanie z tej formy aktywności bez konieczności posiadania własnego sprzętu. Żadna inna forma narciarstwa nie da Ci tyle swobody, co skitouring – wypożyczając sprzęt skiturowy możesz podchodzić, zjeżdżać czy też biegać na nartach.
W naszym centrum skitourowym zarówno wypożyczysz sprzęt narciarski jak i odbędziesz niezbędne szkolenie, podczas którego nauczysz się podstaw obsługi sprzętu i uprawiania tej wciąż świeżej w naszym kraju dyscypliny narciarskiej. Dysponujemy również wypożyczalnią sprzętu narciarskiego, gdzie skompletujesz sprzęt do narciarstwa zjazdowego.

Skitoury Karpacz – czym jest skitouring?

Skituring to połączenie turystyki górskiej i narciarstwa. Korzystając z wypożyczalni sprzętu skiturowego w Karpaczu możesz cieszyć się aktywnością w niezwykle malowniczych okolicznościach. Celem Twojej narciarskiej wycieczki może być dowolny szczyt, dolina lub polana, na które podchodzisz w otoczeniu niesamowitych widoków. Po dotarciu do celu masz chwilę, żeby delektować się tym co Cię otacza, a następnie ściągasz przyklejone do nart „foki”, przestawiasz zapięcia i buty do zjazdu i cieszysz się górskim szusowaniem. Brzmi prosto? Tak, bo skitouring jest prosty, choć to sport zdecydowanie bardziej świadomy niż narciarstwo zjazdowe. Do każdej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, zaplanować trasę i przede wszystkim – bardzo dobrze jeździć na nartach zjazdowych. Brakuje Ci sprzętu skitourowego? Skompletujesz go w wypożyczalni nart skiturowych.

Skitury

Dla kogo jest skitouring? ​

To, co jest unikatowe w sporcie skitourowym to fakt, że skituring jest dokładnie taki, jaki chcesz, żeby był! Właśnie dlatego można wyróżnić trzy główne grupy narciarzy skiturowych:

  • sprinterzy* – traktują skituring jak dobry trening. Wybierają bardzo lekki sprzęt (również dostępny w wypożyczalni sprzętu skiturowego) i w szybkim tempie docierają na szczyt;
  • freeriderzy*- łowcy puchu, którzy na ciężkich nartach przez kilka godzin idą stromym zboczem, żeby zrobić pierwszy ślad, a po drodze jeszcze skoczyć ze skały;
  • „turyści”* – tak nieoficjalnie można nazwać grupę osób, dla których skitouring to forma aktywnej turystyki. Wybierają sprzęt o średniej wadze (wypożyczysz go w wypożyczalni skiturowej), idą wolnym tempem, podziwiając otaczającą ich naturę oraz delektując się ciszą, wybierając przy tym proste zjazdy, np. ze schronisk. ​

* W terminologii branżowej oficjalny podział to: ski running, speed turing, ski touring i free touring.

Wypożyczalnia sprzętu skiturowego w Karpaczu – wybierz sprzęt skiturowy

W porównaniu do nart zjazdowych, sprzęt skiturowy jest zdecydowanie lżejszy (wyjątkiem są narty freeride’owe z zapięciami skiturowymi dla fanów jazdy w puchu, które są bardzo szerokie, a przez to też ciężkie). Wiązania i buty mają dwie opcje: podejścia oraz zjazdu. Kluczowym elementem skituringu są tzw. „foki”, które przyczepiane są tylko podczas podejścia, dzięki nim możesz wejść nawet na stromy stok, a narta nie odjedzie do tyłu. Sprzęt skiturowy, dostępny w naszej wypożyczalni skitourów, pozwoli Ci na cieszenie się w pełni wszystkimi etapami narciarstwa skiturowego:

Etap 1: Podchodzenie

Technika podejścia jest bardzo podobna do nordic walkingu czy jazdy na biegówkach. Przesuwasz po śniegu jedną nogę i przeciwną rękę. Nic trudnego! Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, które możesz poznać na naszych szkoleniach skiturowych.

Etap 2: „Przepinka”

Po dotarciu do założonego miejsca robisz tak zwaną „przepinkę”: odpinasz narty, odklejasz foki, a buty i wiązania przestawiasz do zjazdu; ubierasz ciepłą kurtkę, zakładasz kask i przygotowujesz się do zjazdu.

Etap 3: Zjazd

Technika zjazdu na skiturach jest podobna do jazdy na nartach zjazdowych, jednak komfort zjazdu w dużej mierze zależy od nart, jakimi dysponujesz. Zanim zatem wybierzesz sprzęt, dowiedz się w wypożyczalni sprzętu skiturowego, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Jeżeli wybierzesz „nic nie ważące” narty, musisz się przygotować na to, że zjazd będzie przypominał walkę partyzancką. Jeżeli zdecydujesz się na szerszą nartę, jazda w puchu będzie marzeniem. Obecnie najlepszym wyborem dla początkujących skiturowców jest „hybryda”, taka jak Dynafit Baltoro czy La Sportiva RST, dostępna w naszej wypożyczalni skiturowej.

Sprzęt skitourowy – czego potrzebujesz, by zacząć skiturowanie?

W górach zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek i dobre zaplanowanie wycieczki, natomiast bez wątpienia odpowiednio dobrany sprzęt i odzież taką wycieczkę znacznie uprzyjemnią. Na temat poszczególnych typów sprzętu i odzieży można by napisać książkę, ale jeżeli dopiero zaczynasz, to poniższe informacje będą wystarczające, żeby odpowiednio przygotować się na pierwszą skiturową wyprawę.

Wypożyczalnia sprzętu skiturowego – jaki sprzęt skiturowy wybrać?

W wypożyczalni sprzętu skiturowego w Karpaczu znajdziesz kompletny i odpowiednio przygotowany sprzęt, który pozwoli Ci cieszyć się bezpieczną, skiturową jazdą.

  • Narty – najlepiej specjalne, dedykowane tej formie narciarstwa, a zatem o konstrukcji dużo lżejszej niż tradycyjne narty do jazdy alpejskiej. Narty skiturowe mogą być różne: o klasycznej konstrukcji camber lub z rockerem z przodu, o różnych szerokościach pod butem, od bardzo cienkich aż po szerokie „łopaty” do jazdy w puchu. Dobór nart na skitury zależy od Twoich umiejętności jazdy poza trasą oraz wymagań co do właściwości nart.
  • Wiązania – z ruchomą piętką, umożliwiające podchodzenie na nartach pod górę, a później wpięcie i zjazd jak w klasycznych wiązaniach. Na rynku są dostępne wiązania szynowe – o budowie zbliżonej do zwykłych wiązań, a jednak z opcją wolnej pięty, lub wiązania pinowe, czy inaczej szczękowe. To właśnie te ostatnie zdobywają serca zarówno zawodników jak i amatorów skitouringu, przede wszystkim dzięki swojej niewielkiej wadze.
  • Foki – specjalne pasy materiału pokryte z jednej strony klejem, który łączy fokę ze ślizgiem narty, a z drugiej strony krótkim włosiem, które zapobiega odjeżdżaniu narty przy podejściu pod górę. Foki posiadają na swoich końcach specjalne zaczepy mocujące do nart. Różne firmy oferują różne rozwiązania, producenci często oferują gotowe zestawy: narty + foki. Wybierając sprzęt skitourowy warto upewnić się, że otrzymujesz zestaw kompatybilny ze sobą. W wypożyczalni sprzętu skiturowego pomożemy i doradzimy w wyborze odpowiedniego zestawu.
  • Buty – modele projektowane do skitouringu wyposażone są w przełącznik „ski/walk”. Ruchoma, górna część buta pozwala w komfortowy sposób podchodzić na fokach. Buty skitourowe najczęściej wyposażone są w specjalne otworki z przodu buta, dzięki którym możesz je wpiąć w wiązania szczękowe. Udogodnieniem jest również podeszwa z bieżnikiem, która zapobiega ślizganiu się. Jeżeli posiadasz wiązania szynowe (inaczej płytowe), teoretycznie możesz korzystać ze zwykłych butów narciarskich. W wypożyczalni skiturów w Karpaczu zdecydowanie to jednak odradzamy ze względu na mniejszy komfort podchodzenia. Jeśli chodzi o wybór butów dedykowanych podejściom i zjazdom, w wypożyczalni sprzętu skiturowego posiadamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru – od super lekkich i minimalistycznych konstrukcji po cięższe modele, przeznaczone bardziej do jazdy freeridowej.
  • Kije – „last but not least”. Wbrew pozorom ten element wyposażenia skiturowego jest równie ważny jak pozostałe. Kijki bardzo pomagają przy podejściach, odciążają pracę nóg, pomagają utrzymywać rytm marszu oraz równowagę, nie wspominając oczywiście o zaletach podczas zjazdu. Dostępne na rynku i w wypożyczalni skiturowej kije są albo teleskopowe (składane), albo dłuższe z dużo dłuższą sekcją „rączki”. Dzięki temu w razie potrzeby zamiast skracać kijek możesz po prostu chwycić go odpowiednio niżej.

Powyższy sprzęt to obowiązkowe minimum. Co jeszcze może Ci się przydać podczas skitouringu?

  • Zestaw lawinowy – detektor z nierozłącznymi sondą oraz łopatką. Jest to sprzęt, którego życzymy sobie nigdy nie użyć (pomijając szkolenie lawinowe), dobrze jest jednak zawsze mieć go ze sobą wybierając się w zagrożone rejony. Oczywiście samo posiadanie nie wystarczy – razem z partnerami wycieczki powinieneś umieć z niego korzystać.
  • Harszle – metalowe noże do lodu czy twardego śniegu, które pomagają w bezpiecznym podejściu na nartach, kiedy jest zbyt ślisko aby utrzymały Cię same foki.
  • Raki – kiedy robi się bardzo stromo, do wygodnego i bezpiecznego podchodzenia konieczne może być zdjęcie nart, a założenie raków.
  • Czekan – pomocnik raków w twardym śniegu i stromym terenie.
  • Kask – ochroni Twoją głowę nie tylko w razie upadku, ale również przed uderzeniem kamienia (kiedy idziesz np wąskim żlebem otoczonym skałami).

Oprócz powyższej listy warto zaopatrzyć się w pojemny i lekki plecak, najlepiej przystosowany do skitouringu (możliwość przypięcia nart, przegródki na ABC lawinowe, zaczep na czekan, kieszeń na bukłak z wodą i miejsce na rurkę). Na rynku dostępne są również plecaki lawinowe – z różnymi systemami, które w razie zagrożenia napełniają specjalne wypornościowe poduszki powietrzne.

Sprzęt skiturowy – jak się ubrać do skitouringu?

Przygotowując się do skiturowej przygody, będziesz potrzebował nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też odzieży, która zabezpieczy Cię przed chłodem i zapewni komfort termiczny. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając odzież do skitouringu?

Koszulka na wagę złota

Dobra odzież powinna być na pierwszym miejscu Twojej listy zakupów. Większość początkujących skiturowców wychodzi na szlaki tylko kilka razy do roku, dlatego często nie są w stanie określić, które buty czy jaka szerokość narty odpowiada im najbardziej. Wraz z rozwojem skituringu wypożyczalnie odnowiły sprzęt i obecnie w wypożyczalni sprzętu skitourowego mamy dostępne do testowania najnowsze kolekcje przeróżnych firm. Odzież natomiast nie jest dostępna w wypożyczalniach, dlatego tak ważne jest, byś skompletował ją dobrze sam. Źle dobrana odzież spowoduje, że podczas podejścia będziesz się przegrzewać, Twoja koszulka stanie się kompletnie mokra, a na wietrznej grani bardzo szybko zaczniesz się wychładzać. Polecamy zaopatrzyć się w dobrą koszulkę termiczną. Dobrym wyborem będą mocno przylegające t-shirty z poliamidu o niskiej izolacji i kompresji lub na bardzo zimne dni – koszulki z wełny merino o wysokiej izolacji i niskiej kompresji. W obu przypadkach najważniejszy jest materiał na plecach, który powinien odznaczać się lepszą wentylacją niż pozostała część koszulki. Dobrze dobrana koszulka będzie przekazywać pot do drugiej warstwy, przez co nie będziesz mieć poczucia mokrych pleców.

Drugi typ bielizny, który jest bardzo skuteczny w ochronie przed chłodem, to bardzo cienka i przylegająca koszulka z poliestru z krótkim rękawem, na którą ubierzesz drugą, również przylegającą koszulkę termiczną. Zadaniem cienkiej koszulki jest stworzenie izolacji między ciałem, a drugą, grubszą warstwą, która będzie gromadzić część wilgoci.

Skiturowe skarpetki

Istnieje specjalna kategoria skarpetek dedykowana pod skituring – muszą być aktywne, sięgać pod kolano, są cieńsze niż standardowe narciarskie, i mocno przylegają do nogi. Zbyt gruba skarpetka najczęściej zawilgnie i zacznie się zsuwać podczas podejścia co prowadzi do bardzo bolesnych obtarć (szczególnie przy butach z wypożyczalni sprzętu skiturowego).
Osobiście polecamy dwa zestawy skarpetek: cieplejsze, będące połączeniem poliamidu lub nylonu z wełną merino oraz te na wiosenne skitury, które najczęściej łączą poliamid z poliestrem.

Kurtka

Równie ważną rolę odgrywa kurtka, którą najczęściej wyciągasz dopiero na zjazd lub podczas wyjątkowo niesprzyjającej pogody. Temat jest niezwykle obszerny, natomiast podstawowym pytaniem, które zadają początkujący to, to czy lepiej zainwestować w puch naturalny czy puch syntetyczny. Poza argumentami etycznymi, kurtki z puchu naturalnego charakteryzują się świetną izolacją, a do tego są bardzo lekkie, co podczas podejścia ma duże znaczenie. Niestety, kurtka w kontakcie z wodą (np. mokry śnieg) traci swoje właściwości, dlatego coraz więcej osób decyzje się na syntetyczny odpowiednik czyli technologie Primaloft, który podczas nawilgnięcia nadal będzie Cię docieplać, choć w mniejszym zakresie.

Spodnie

Czy spodnie narciarskie będą odpowiednie do skitouringu? To zależy, ponieważ jeżeli będą za grubę (np. podszyte polarem) to na podejściu zbytnio się spocisz i zagrzejesz. Idealne są lekkie, membranowe (odporne na warunki atmosferyczne), lekko rozciągliwe spodnie i cienkie getry termiczne.

Dlaczego skitury to dobry wybór? Skorzystaj z wypożyczalni sprzętu skiturowego

Cisza, spokój, brak kolejek do wyciągu, wokół dziesiątki dostępnych szlaków, każdy cel wędrówki uzależniony tylko od własnych możliwości, a na końcu niesamowity zjazd – to jest właśnie skituring. Jeśli zatem chcesz przeżyć przygodę z dala od tłocznych nartostrad i w otoczeniu pięknych krajobrazów, skorzystaj z oferty wypożyczalni sprzętu skiturowego w Karpaczu i przekonaj się, że skitouring to sport fascynujący i absolutnie wyjątkowy!

 

Mateusz Mróz – Skitour School